BÁJEČNÁ ZIMA

Krkonoše na běžkách

KrkonošeMusíte se rozhodnout. Vyjedete na hřebeny Krkonoš sportovní jízdou bruslařským či klasickým stylem nebo zvolíte neupravenou turistickou stopu. Oba přístupy mají něco do sebe. Hlavní krkonošský hřeben přímo vybízí k dlouhým přejezdům. Krkonoše jsou protkány sítí více než 500 kilometrů vyznačených běžeckých lyžařských stop. Jsou upravovány jak pro klasiku tak i pro volný styl.

Kámen s křížkem starý přes tisíc let označuje trojmezí obcí Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn a Strážné. Poloha v sedle mezi Liščí horou a Planinou dělá z místa ve výšce 1350 m nad mořem známou křižovatku horských cest. Stačí říci Rozcestí a každý turista, běžkař, cyklista či skialpinista ví, o kterým místě v našich horách je řeč. 

Na lyžích jinak

lezení na leduLyžování na sjezdovkách, zimní túry na běžkách patří k tradičním sportům. V poslední době se zde objevily nové druhy zábavy na sněhu. Více legrace než adrenalinu přinese snowtubing, sáňkování nebo jízdy na bobech. Telemarking je lyžování s volnou patou. Skialpinismus je nejrozšířenějším adrenalinovým sportem. Kombinuje sjezdy ve volné přírodě se stoupáním v náročných terénech.

Osmitisícovky v Česku nejsou, jsou tu ale Krkonoše. Co se dá dělat v nejvyšších horách v česku kromě lyžování ? Krkonoše se zdají být malé hory, ale dá se tam podnikat spousta věcí. Třeba i horolezectví a to na ledopádech na začátku Labského dolu. Ledopády jsou v Krkonoších všude, ale lézt se smí jen tam. Dají se tam lézt ledopády 30 až 35 metrů vysoké. Je to výborná oblast pro ty, kdo si chtějí lezení na ledu vyzkoušet nebo se v lezení chtějí zdokonalovat. Ve Špindlerově Mlýně jsou vypsané kurzy základů lezení v ledu.

Se sněžnicemi okolo Modrého a Zeleného dolu

Na sněžnicích se vypravte do míst, kde nevedou trasy běžkařů, abyste si užili poezii zasněžené horské krajiny. Projdete více než dvousetletým porostem, takový chrámový les je tak někde neuvidíte. Směrem k hřebeni lesu ubývá, u Bufetu na Rozcestí smrky a kleč obvykle překryje sníh. Prudké svahy Modrého dolu jsou lavinovým terénem, ale přes tyčovanou cestu lavina nesjela už mnoho let. Na trase, s výjimkou úseku mezi Bufetem a Výrovkou, nepotkáte mnoho lidí, za dobrých sněhových podmínek jde celý okruh projet i na skialpinistických lyžích.

Lyžařská hřiště nebo parky

Aneb: kam s dětmi na lyže. Vaši nejmilejší si zimní sport zamilují. Chystáte-li se na hory s dětmi, nebo jste už přijeli, je pravděpodobně vaším cílem najít takové lyžařské středisko, kde se dostane kvalitních služeb nejen vám, ale především vašim dětem. V dětských lyžařských školách brzy zvládnou jízdu na provazovém vleku a mírném svahu s pohádkovými figurkami. Jelikož je při metodické výuce těch nejmenších vhodné střídat lyžování s aktivitami bez lyží, je ve Strážném k dispozici i dětský koutek, herna či odpočívárna.

Co se dá dělat v zimě na horách?

Přeci lyžovat. Ale to už není dávno celá pravda. My jsme si užili na saních, v ledovém a nerezovém korytě, se sněžnicemi i u talíře. Byli jsme v Krkonoších. Přijeli jsme bez lyží. Zažili jsme zimní víceboj, v rukách jsme měli golfovou hůl a u nohou masérku. Před sebou očekávání sauny, krkonošského kysela.